Jedna populacija belukovih kapučinskih majmuna iz Paname je ušla u Kameno doba otkrili su istraživači. Majmuni su počeli da koriste kamene alate za razbijanje orašastih plodova i školjki, što ih čini četvrtim tipom primata koji su to uradili posle nas.
Kao što je objavljeno u magazimu New Scientist, grupa naseljuje ostrvo Jicaron, malo ostrvo na obali Paname, koje je deo Nacionalnog parka Coiba. Tri ostrva čine nacionalni park, a kapučinski majmuni nastanjuju sva tri. Međutim, samo su neki majmuni sa Jicaron ostrva počeli da koriste alat (samo mužjaci u delu ostrva).Dostupan je i dokument sa nalazima.
“Iznenadilo nas je što je ovo ponašanje geografski lokalizovano”, rekao je za New Scientist vodeći istraživač Brendan Barrett sa Max Planck Instituta za ornitologiju.
Prvi izveštaj o ovakvom ponašanju kod majmuna u ovom parku, datira iz 2004. godine, kada je ko-autorka Alicia Ibáñez primetila da majmuni koriste kameni alat. Istraživači su se vratili u martu 2017. i postavili kamere na sva tri ostrva, da bi uhvatili majmune na delu.
Tim je video mužjake kako razbijaju kokose, rakove i puževe. Međutim, nije jasno zašto ovo ponašanje nije više rašireno među drugim grupama na ostrvu. Istraživači primećuju da se pojedini majmuni pomeraju između grupa, tako da, u teoriji, i inovacije treba da se šire.
Tim sugeriše da je moguće da ulazak u Kameno doba ima komponentu slučajnosti, umesto da je to očekivana putanja za primate. Možda, na primer, pametniji od prosečnih pojedinci počinju da koriste alat, a ostali ih kopiraju. Uz ograničene mogućnosti za ishranu, alat povećava šansu za preživljavanje.
Tim se nada da će dalje istraživanje i posmatranje ovih majmuna pomoći da se objasni šta se tu zapravo dešava.
Kapučini belog lica su druga američka vrsta koja je ušla u Kameno doba. Druga grupa kapučina, nađena u Južnoj Americi, koristi alat od kamena i to možda već 700 godina. Druge dve vrste su makaki na Tajlandu i šimpanze u Zapadnoj Afici.
Izvor: IFLScience
petak, 03 avgust 2018 07:32